1 2 3 4 5
1
2
3
4
5

Achievements


ACHIEVEMENTS OF CLUBS & SOCIETIES 2016/2017 (SECONDARY)

CCA Group

Competition

Level of Participation

Achievement

CHESS CLUB

57th National Inter-School Team Chess Championships 2016

National

3rd

DEBATE SOCIETY

Singapore Secondary Schools Debating Championships 2017

National

Renaeta Wang Shiqi  (4T) – Gold Division, Top 20 Speakers

Speak Ventures Debate Championships 2017

National

Team Semi-finalists

Hwa Chong Debate Invitationals 2017

Invitational

Champions


ACHIEVEMENTS OF PHYSICAL SPORTS (NATIONAL SCHOOL GAMES 2017)

CCA Group

Division

Level of Participation

Achievement

GOLF

B Division

National

1st

C Division

National

1st

FOOTBALL

B Division

National

Participated

C Division

National

4th

NETBALL

B Division

Zone

1st

C Division

Zone

1st

B Division

National

Top 8

C Division

National

4th

SOFTBALL

B Division

National

1st

C Division

National

2nd

SQUASH

B Division

National

2nd

C Division

National

1st 

SWIMMING

B Division

National

1st

C Division

National

2nd

SYNCHRONISED SWIMMING*

B Division

National

1st

C Division

National

1st

TENNIS

B Division

National

2nd

C Division

National

1st

TENPIN BOWLING

B Division

National

2nd

C Division

National

2nd

*8th Singapore Swimming Association (SSA) National Schools Synchronised Swimming Championships 2017

ACHIEVEMENTS OF UNIFORMED GROUPS 2017 (SECONDARY)

CCA Group

Competition

Level of Participation

Achievement

GIRL GUIDES

Puan Noor Aishah Award 2017

National

2 Silvers (1st & 2nd Coy)

President’s Guide Award 2017

National

Elizabeth Chia Si Yi (4D)
Hao Yunrui (4S)
Kee En Xin Alyssa (4S)
Loh Kah Miin (4O)

Baden-Powell Award 2017

National

Ng Hui Ying Cherlyn (4G)

GIRLS’ BRIGADE

Company Award

National

Gold & Sustained Gold Award

Low Guat Tin Challenge 2017

National

4 Gold, 7 Silver
Challenge Shield

Pioneer Brigader Brooch 2017

National

Andrea Chong Yan Yu (4O)
Ling Shu Yi (4D)
Tan Si Qi, Valerie (4D)
Peck Ern Hui Stephanie (4S)
Loh Sheng Ci, Kaitlyn (4O)


ACHIEVEMENTS OF VISUAL & PERFORMING ARTS 2016/2017 (SECONDARY)

CCA Group

Competition

Level of Participation

Achievement

CHOIR

SYF Arts Presentation

National

Certificate of Distinction

DANCE (INDIAN)

SYF Arts Presentation

National

Certificate of Distinction

DANCE (INTERNATIONAL)

SYF Arts Presentation

National

Certificate of Distinction

DRAMA

SYF Arts Presentation

National

Certificate of Distinction

GUITAR ENSEMBLE

SYF Arts Presentation

National

Certificate of Distinction

HANDBELL CHOIR

SYF Arts Presentation

National

Certificate of Accomplishment

STRING ENSEMBLE

SYF Arts Presentation

National

Certificate of Distinction

VISUAL ART CLUB

SYF Art Exhibition (2016)

National

Certificate of Recognition

Category A - Spectrum of Marriage (Christine Chong Si Ting, 2S); Unleash (by Tan Si Ying, Kevia, 2S)

Category B - Anuska & Rachel [Anuska Sarkar, 4D(2015)]

 

Yellowren Canvas Art Competition (2017)

National

Honourable Mention Award
Holding On

Jamie Seow 2I
Celyn Tan 2T
Jessica Widyawati 3M
Audrey Loh 2T

Silver Award
Light of the World

Chia Jenxi 1O
Sharon Liang Yu Qing 1E
Katelyn Goh Xi-Ern 1E
Clara Sim Pei Ting 1E

 

Design For Good Youth Competition (2017)

National

Finalists

Chia Jenxi 1O
Clara Sim Pei Ting 1E
Sharon Liang Yu Qing 1E
Sarah Loh Yen Ann 2T
Celyn Tan Shi Hui 2T
Inez Aw Jun Yenn 2T
Glenda Chan Yan Tong 2I
Erin Wong Wenjin 2I
Jamie Seow Tze Jen 2I
Saffron Zenta Banks 2E
Cathlyn Wong Yan Ning 2E